High School Basketball

LINKS & DOWNLOADS

High School Basketball Rules

Contact Event Directors

2019 INDIVIDUAL WINNERS

(click categories to view photos)

BOYS Morton - Bethel #1

MVP Austin Pellegrino Belleville - Zion

Saturday Feb 23 - Sunday Feb 24, 2019

Welcome, to 2019 LSA High School Basketball! This year’s tournament will take place Saturday, February 24 - Sunday February 25, 2019 at Peoria-Christ. All important information can be downloaded from the links section on the left side of this page. Register NOW to be a part of the 2019 High School Basketball Tournament!

PAST CHAMPIONSHIPS

1975

Park Ridge-St Andrews

1976

Collinsville-Holy Cross
MVP: Matt Berg, Collinsville-Holy Cross

1977

Danville-Immanuel
MVP: Carl Horn, Arlington Heights-St Peter

1978

Lombard-St John . Team Photo
MVP: Kevin Mueller, LaGrange-St Johns

1979

Bloomington-Trinity . Team Photo
MVP: Eric Hohenstein, Bloomington-Trinity

1980

Roselle-Trinity
MVP: Robert Henning, Peoria-Trinity

1981

Peoria-Trinity
MVP: Andy Cowens, Peoria-Trinity

1982

Collinsville-Holy Cross

1983

Peoria-Redeemer
MVP: Kraig Komnick, Bloomington-Trinity

1984

Pekin-St John . Team Photo
MVP: Bob Gerecke, Pekin-St John

1985

Elmhurst-Epiphany . Team Photo
MVP: Brett Bonthron, Elmhust-Epiphany

1986

Bloomington-Trinity MVP: Jay Maitland, Bloomington-Trinity

1987

Arlington Heights-St Peter

1988

Bloomington-Trinity . Team Photo
MVP: Brian Bentz, Arlington Heights-St Peter

1989

Chicago Bethel-Englewood

1990

East Peoria-St Peter . Team Photo
MVP: Ed Donahue, East Peoria-St Peter

1991

Danville-Trinity . Team Photo
MVP: David Connolly, Danville-Trinity

1992

Peoria-Christ . Team Photo
MVP: Jim Mourer, Danville-Trinity

1993

Bloomington-Trinity . Team Photo
MVP: Andy Sheets, Bloomington-Trinity

1994

Lombard-St Johns . Team Photo
MVP: George Rose, Danville- Trinity

1995

Decatur-St Paul . Team Photo
MVP: Brent Goode, Peoria- Redeemer

1996

Decatur-St Paul . Team Photo
MVP: Ryan Guldenstein, Decatur- St Paul

1997

Roselle-Trinity . Team Photo
MVP: Kyle Kinsinger, Morton-Bethel

1998

Peoria-Christ
MVP: Rodney Donley, Chicago- St Stephens

1999

Peoria-Christ . Team Photo
MVP: Marcus Jackson, Chicago- St Stephens

2000

Peoria-Redeemer . Team Photo
MVP: Jesse Fearns, Peoria-Redeemer

2001

Chicago- St Stephens
MVP: Diwon Collins, Chicago- St Stephens

2002

Lombard- St Johns
MVP: Steve Hudson, Lombard- St Johns

2003

Roselle-Trinity
MVP: Rasheed Preston, Chicago- St Stephens

2004

Roselle-Trinity
MVP: Wes Wilcox, Roselle-Trinity

2005

Chicago- St Stephens
MVP: Kalen Block, Arlington Heights- St Peter

2006

Chicago- St Stephens
MVP: Corey Tapp, East Peoria-St Peter

2007

Chicago-St Stephens
MVP: Kyle Arnold, Roselle-Trinity

2008

Chicago- St Stephens
MVP: Mike Lahood, Morton-Bethel

2009

Chicago- St Stephens
MVP: Brandon Byrd, Chicago- St Stephens

2010

Riverdale- Shekinah Chapel
MVP: Christopher Pledger, Chicago St. Stephens

2011

Riverdale- Shekinah Chapel . Team Photo
MVP: Jake Pygman, Roselle Trinity

2012

Riverdale- Shekinah Chapel
MVP: Lamont Watson, Riverdale-Shekinah Chapel

2013

Washington-Our Savior . Results
MVP: Ian Satthoff, Morton-Bethel

2014

Riverdale- Shekinah Chapel . Team Photo
MVP: Nick Monferdini, Morton-Bethel . Results

2015

Belleville-Zion . Team Photo
MVP: Chase Stumne, Belleville-Zion . Results

2016

Morton-Bethel . Team Photo
MVP: Pete Kuhl, Morton-Bethel . Results

2017

Bloomington-Trinity . Team Photo
MVP: Mark Ogden, Bloomington-Trinity . Results

2018

Morton-Bethel . Team Photo
MVP: Brad Johnson, Morton-Bethel . Results

2019

Morton - Bethel. Team Photo
MVP: Autin Pellegrino, Belleville - Zion

Girls @ ROS Mar 2, 2019 9:45 am Roselle – Trinity 20 Palatine – Immanuel 44 Girls @ LOM Mar 2, 2019 9:45 am Arlington Heights – St. Peter 39 Naperville – Bethany 7 Girls @ CL Mar 2, 2019 9:45 am Centralia/Hoffman/Hoyleton – Trinity 20 Edwardsville – Trinity 28 Boys @ ROS Mar 2, 2019 11:15 am East Dundee – Immanuel 31 Rockford Lutheran 60 Boys @ AH Mar 2, 2019 11:15 am Arlington Heights – St. Peter 28 Peoria – Christ 47 Boys @ CL Mar 2, 2019 11:15 am Belleville – Zion 38 Lombard – St. John’s 31 Boys @ LOM Mar 2, 2019 11:15 am Morton – Bethel 34 Chester – St. John 27 Boys @ AH Mar 2, 2019 12:30 pm Palatine – Immanuel 35 Collinsville – Good Shepherd 34 Boys @ ROS Mar 2, 2019 12:30 pm Mt. Prospect – St. Paul 18 Roselle – Trinity 35 Boys @ CL Mar 2, 2019 12:30 pm Bloomington – Trinity 37 Yorkville – Cross 31 Boys @ LOM Mar 2, 2019 12:30 pm Steeleville – St. Mark 54 Springfield – Our Savior 29 Girls @ LOM Mar 2, 2019 2:30 pm Bloomington – Trinity 30 Arlington Heights – St. Peter 22 Girls @ ROS Mar 2, 2019 2:30 pm Collinsville – Good Shepherd 25 Chicago – St. Paul 19 Girls @ AH Mar 2, 2019 2:30 pm Mt. Prospect – St. Paul 35 Nashville/Okawville – TSJ/ILS 18 Girls @ LOM Mar 2, 2019 3:45 pm Springfield – Trinity 21 Edwardsville – Trinity 24 Girls @ ROS Mar 2, 2019 3:45 pm Rockford Lutheran 42 Roselle – Trinity 35 Girls @ AH Mar 2, 2019 3:45 pm Peoria – Christ 15 Palatine – Immanuel 38 Boys @ AH Mar 2, 2019 5:15 pm Palatine – Immanuel 37 Rockford Lutheran 40 Boys @ LOM Mar 2, 2019 5:15 pm Bloomington – Trinity 40 Belleville – Zion 35 Boys @ ROS Mar 2, 2019 5:15 pm Collinsville – Good Shepherd 36 East Dundee – Immanuel 41 Boys @ LOM Mar 2, 2019 6:30 pm Steeleville – St. Mark 33 Morton – Bethel 31 Boys @ AH Mar 2, 2019 6:30 pm Roselle – Trinity 37 Peoria – Christ 48 Boys @ ROS Mar 2, 2019 6:30 pm Mt. Prospect – St. Paul 36 Arlington Heights – St. Peter 43 Girls @ AH Mar 3, 2019 9:30 am Rockford Lutheran 31 Collinsville – Good Shepherd 33 Boys @ AH Mar 3, 2019 11:00 am Arlington Heights – St. Peter 37 East Dundee – Immanuel 38 Girls @ AH Mar 3, 2019 12:30 pm Nashville/Okawville – TSJ/ILS 37 Peoria – Christ 30 Girls @ ROS Mar 3, 2019 1:15 pm Edwardsville – Trinity 22 Bloomington – Trinity 17 Girls @ LOM Mar 3, 2019 1:15 pm Chicago – St. Paul 44 Roselle – Trinity 47 Boys @ AH Mar 3, 2019 2:00 pm Palatine – Immanuel 46 Roselle – Trinity 39 Boys @ ROS Mar 3, 2019 2:30 pm Steeleville – St. Mark 49 Bloomington – Trinity 54 Boys @ LOM Mar 3, 2019 2:30 pm Collinsville – Good Shepherd 46 Mt. Prospect – St. Paul 34 Girls @ AH Mar 3, 2019 3:30 pm Palatine – Immanuel 31 Mt. Prospect – St. Paul 27 Boys @ AH Mar 3, 2019 5:30 pm Peoria – Christ 32 Rockford Lutheran 39 Mar 4, 2019 7:15 pm East Dundee – Immanuel Rockford Lutheran Mar 4, 2019 7:15 pm Arlington Heights – St. Peter Peoria – Christ Mar 4, 2019 7:15 pm Arlington Heights – St. Peter Arlington Heights – St. Peter Mar 8, 2019 4:00 pm Lombard – St. John’s 21 Rockford Lutheran 50 Mar 8, 2019 5:15 pm East Dundee – Immanuel 30 Belleville – Zion 45 Mar 9, 2019 7:15 pm East Dundee – Immanuel 18 Rockford Lutheran 19 Mar 11, 2019 4:41 pm Chester – St. John 25 Peoria – Christ 48 Mar 11, 2019 4:41 pm Morton – Bethel 27 Arlington Heights – St. Peter 31 Mar 11, 2019 4:41 pm Springfield – Our Savior 15 Roselle – Trinity 38 Mar 11, 2019 4:41 pm Mt. Prospect – St. Paul 40 Steeleville – St. Mark 39 Mar 11, 2019 4:44 pm Bloomington – Trinity Yorkville – Cross Mar 11, 2019 5:07 pm High School Basketball High School Basketball Mar 11, 2019 5:20 pm High School Basketball High School Basketball Mar 15, 2019 8:00 pm Yorkville – Cross 29 Collinsville – Good Shepherd 32 Mar 15, 2019 8:00 pm Bloomington – Trinity 30 Palatine – Immanuel 45 Mar 16, 2019 7:15 pm Steeleville – St. Mark 14 Springfield – Our Savior 15 Mar 16, 2019 8:00 pm Morton – Bethel Chester – St. John